Cichlidy Mbuna z jazera Malawi

Africká cichlida

Tieto sladkovodné ryby z čeľade Cichlidae sú vo svete veľmi populárne, najmä pre svoju farebnosť, veľmi dobré rozmnožovanie a je ich možné chovať v oveľa väčšom množstve ako iné druhy. Na druhej strane vyžadujú pár špecifických podmienok. Voda musí byť tvrdá, zásaditá a dobre okysličená s filtrom, ktorý musí zniesť veľké množstvo organického odpadu.

Najlepšie im vyhovuje tzv. skalnaté pobrežie. Skalná stena postavená až takmer k hladine na zadnej stene nádrže, s dierami, štrbinami a jaskynkami najviac utlmí ich súperivé pudy. Na túto skalnú stenu nie je vhodný tuf, pre jeho mäkkosť a drobenie, zle sa čistí a nehodí sa pre ryby, ktoré kladú ikry na podklad. Teplota vody je odporúčaná 24-26 °C , pH 7,5 – 8,0 a dGH 8 – 10 °. Ryby chovajte v pároch alebo nechajte niekoľko samíc na jedného samca. Cichlidy bežne prijímajú zmes mrazenej potravy, vločiek, rastlinnej potravy a riasy.

Tlamovec modrožltý (Metriaclima esherae)
Samec je modrý, samica má veľkú farebnú škálu od žltej až po hnedo škvrnitú. Chovajú sa v pároch. V dospelosti dorastajú do dĺžky 12 cm. Sú to typické papuľovce (prechovávanie plôdika v ústach) a z jedného rozmnožovania je asi 30 mladých.

Tlamovec livingstonov (Pseudotropheus livingstonii)
Jeho veľkosť v dospelosti je do 12,5 cm. Je menej znášanlivý oproti ostatným druhom z Malawi. V jazere obýva okraj skalnatej zóny, kde je piesčité dno. Do akvária mu pridajte mušle, v ktorých sa môže pri vyplašení ukryť.

Tlamovec modrý (Labidochromis caerulens)
Je to malý druh dorastajúc len do dĺžky 8 cm. Žije samostatne alebo v pároch. Je veľmi mierumilovný. Samce sú o niečo väčšie a počas neresu intenzívnejšie sfarbené.

Tlamovec trewavasovej (Labeotrophaeus trewavansae)
Tento druh je najlepšie chovať v pomere jeden samec dve samice. Dorastá do dĺžky 10 – 14 cm. Pohlavie sa dá odlíšiť podľa výrazne bodkovanej análnej plutvy u samca. Z jedného neresu môže byť až 40 mladých.

Tlamovec priečnopruhý (Pseudotropheus zebra)
Dorastá do dĺžky 10 cm. Je mimoriadne neznášanlivý a je polygamný. V nádrži je veľmi osožný požieraním žaburinky. Samica ochováva ikry a plôdik v ústach, mláďatá ešte asi týžden po opustení jej úst. Po vytretí sa odporúča oddeliť.

Tlamovec johanov (Melanochromis johanii)
Veľmi dobre pohlavne rozlíšiteľná ryba. Samce sú väčšie tmavomodré s ikrovými škvrnami na análnej plutve a dorastajú do 7 cm. Samice sú veľké 6 cm a sú oranžové. Z neresu býva 30 mladých. Samica nie je veľmi starostlivý rodič. Plôdik v ústach prechováva len 7 dni. U iných cichlidách je to 10 a viac dní.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *